• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

ZUS ostrzega przed oszustami

ZUS ostrzega przed oszustamiZUS ostrzega przed osobami, które pukają do mieszkań osób starszych i podają się za pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 października weszły w życie przepisy obniżające wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn). Wiele osób decyduje się skorzystać ze swoich uprawnień  i przejść na  emeryturę w obniżonym wieku.  Na zmianach w wieku emerytalnym chcą skorzystać również oszuści. Wykorzystują naiwność osób starszych, pukają do ich mieszkań podając się za pracownika ZUS i proponują obliczenie wysokości ich emerytury. Dotarły do nas niepokojące sygnały, że taka sytuacja miała miejsce w Bydgoszczy. Dlatego przypominamy, w jakich sytuacjach pracownik ZUS może bez zapowiedzi złożyć wizytę w domu.  
Jest to sytuacja gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich.
Jeżeli zatem nie jesteśmy na takim zwolnieniu, nie mamy co spodziewać się wizyty ZUS. Pozostałe wizyty pracowników ZUS w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją.

Pracownicy ZUS nie składają też telefonicznych, ani osobistych propozycji płatnego wypełnienia jakichkolwiek wniosków (np. o ponowne przeliczenie emerytury).
Taką nieodpłatną pomoc zapewniają wszystkie placówki ZUS na terenie całego kraju.
Warto skorzystać z usługi doradcy emerytalnego w ZUS, który wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanej emerytury, pomoże skompletować i wypełnić wniosek.

Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00.

Włocławek > Polska Noc Kabaretowa - Radio, muzyka, żarty!

Włocławek > Polska Noc Kabaretowa - Radio, muzyka, żarty!To nie pomyłka – u nas nie usłyszycie faktów, wiadomości i rzetelnie sprawdzonych lub naciągniętych informacji. Znajdziecie natomiast to, co naszym zdaniem najważniejsze, aby dobrze się bawić!

Tylko u nas najlepsi prezenterzy, niepowtarzalne audycje i najmodniejsza muzyka i cała masa żartów. Nasi doświadczeni dziennikarze z Kabaretu Skeczów Męczących    i ich niezwykli goście: Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Nowaki i Jerzy Kryszak zapraszają na największe wydarzenie rozrywkowe roku!

Polska Noc Kabaretowa to coroczne widowisko, które w każdym z kilkudziesięciu miast Polski zbiera kilka tysięcy fanów rozrywki na najwyższym poziomie. Ekipa tworząca Polską Noc Kabaretową dobierana jest tak, aby trafić w gusta wszystkich fanów kabaretowych, niezależnie od wieku i poczucia humoru. Polska Noc Kabaretowa to widowisko dla każdego, o czym świadczy różnorodność widzów, a łączy ich jedno – niepodważalne zadowolenie, uśmiech na twarzy i chęć odwiedzenia Polskiej Nocy Kabaretowej podczas kolejnej edycji.

Polska Noc Kabaretowa 2017 to kolejna już edycja tego wyjątkowego show kabaretowego. Tym razem zaskoczymy Was nie tylko składem, ale także tematyką widowiska, a przede wszystkim ogromem premierowych skeczy, które zaprezentuje czołówka polskiej sceny kabaretowej. Tym razem przeniesiemy się do studia radiowego, w którym różnorodne programy, niezwykli prowadzący i goście zapewnią czterogodzinną rozrywkę jakiej jeszcze nie było.

Informacje, zamówienia zbiorowe: 604 692 822

 

Sprawdź szczegóły!

ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń na konta SKOK NIKE

ZUS wstrzymuje wypłatę świadczeń na konta SKOK NIKEZakład Ubezpieczeń Społecznych wstrzymuje wypłatę świadczeń na konta klientów w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej Nike (SKOK NIKE).

Powodem jest decyzja Komisji Nadzoru Finansowego z 2 czerwca 2017 r., o zawieszeniu działalności wskazanej Kasy.

Prosimy wszystkich klientów, pobierających dotychczas świadczenia za pośrednictwem SKOK Nike o pilny kontakt z najbliższą placówką ZUS i zmianę rachunku bankowego, na który mają być przelewane świadczenia.

Źródło: ZUS

Brześć Kuj. > 6 osób rannych w czołowym zderzeniu w Rzadkiej Woli

Jak już informowaliśmy w piątek rano doszło do wypadku na drodze wojewódzkiej nr 270 w Rzadkiej Woli (gm. Brześć Kuj.), w którym rannych zostało 6 osób. Wypadek spowodował młody kierowca.

Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że sprawcą wypadku był 19-letni kierowca Opla Vectry, który zdecydował się na manewr wyprzedzania mimo, że z naprzeciwka jechał inny pojazd. Kierowca Vectry wyprzedzając na trzeciego w dodatku w pobliżu skrzyżowania uderzył w prawidłowo jadącego Opla Astrę.

W wypadku ucierpiało aż 6 osób, z czego cztery odniosły poważne obrażenia. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Podobno nie wszyscy jadący autami mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, co spotęgowało skutki zderzenia. Siła uderzenia musiała być znaczna, oba auta zostały poważne uszkodzone, samochód sprawcy został praktycznie zniszczony.

Sprawę badają włocławscy policjanci, ustalono, że kierowca Vectry był trzeźwy. Ze względu na brawurę 19-latka zostało mu zatrzymane prawo jazdy.

Poszkodowanych jest 6 osób: czterech mężczyzn w wieku ok. 20 lat, mężczyzna w wieku ok. 60 lat i kobieta w wieku ok. 30 lat. Wszyscy zostali przewiezieni do szpitala we Włocławku. na miejscu są 3 zastępy PSP. Droga wojewódzka numer 270 jest zablokowana.

fot. Sebastian Pilip KM PSP Włocławek

Włocławek > „Twierdza” powoli zdradza swoje tajemnice

Włocławek > „Twierdza” powoli zdradza swoje tajemniceMało kto dziś pamięta już o ogromnym przedsięwzięciu podjętym przez okupanta niemieckiego pod koniec II wojny światowej jakim była budowa umocnień na terenie Kujaw. Przez Kujawy przebiegała podwójna linia umocnień, w „twierdzę” zamieniono także Włocławek. Ślady po tych umocnieniach w większości zniknęły już dawno z krajobrazu Regionu, tu i ówdzie można jednak natrafić na małe betonowe schrony, ale i one przez większość z nas mijane są obojętnie. Są jednak ludzie, dla których wojenna historia Włocławka i okolic to ciekawy temat do badań.

Jakiś czas temu zbadania pozostałości po „twierdzy Włocławek” podjął się miłośnik historii z okolic Lipna Karol Bazela. Jego badania pozwoliły ustalić, że wokół miasta jest ponad 100 małych schronów bojowych Ringstand 58c (tzw. „tobruków”), a w niektórych miejscach ocalały jeszcze ślady okopów i rowów przeciwczołgowych. Powstało na ten temat kilka artykułów i reportaży, ale tematu nikt przez kilka lat nie kontynuował, aż do 2014 roku. Wtedy to na szlak „twierdzy” wkroczył redaktor naszego portalu oraz fotograf Mariusz Pracki. Korzystając z zebranych przez Karola Bazelę informacji rozpoczął własne badania oraz projekt zinwentaryzowania i sfotografowania pozostałości po niemieckich umocnieniach.

Projekt wciąż trwa, jeszcze nie wszystkie schrony udało się zinwentaryzować, ale badania terenowe mają się już ku końcowi. Od jakiegoś czasu funkcjonuje pod adresem www.twierdzawloclawek.pl strona internetowa poświęcona pozostałościom „twierdzy Włocławek”, która wciąż jest rozbudowywana.

- Obecnie udało się już spisać pozycję i sfotografować ponad 200 obiektów w okolicach Włocławka i Radziejowa. Do zbadania zostały jeszcze okolice Izbicy Kujawskiej oraz kilka miejsc w odwiedzonych już wcześniej miejscowościach – mówi Pracki – Na szczęście można liczyć na pomoc mieszkańców badanych miejscowości, którzy podpowiadają gdzie jeszcze szukać „tobruków”.

Badania pokazują jednak, że większość obiektów jest zaśmiecona, a niektóre nawet uszkadzane. Zdarzają się też schrony, które zostały zakopane ustępując miejsca pod działki budowlane lub pola. Po setkach kilometrów okopów nie ma już śladu, znikają też „tobruki”. Mało kto kojarzy je z czasami II wojny światowej, dla większości młodych ludzi są one zupełnie nierozpoznawalne. Być może takie przedsięwzięcia pozwolą ocalić ten zapomniany fragment historii naszego Regionu. Oprócz strony internetowej planowane jest także wydanie książkowego przewodnika po śladach „twierdzy”, więc każdy będzie mógł spróbować swoich sił w terenie.

Zdjęcie: www.twierdzawloclawek.pl 

Nowe kwoty przychodów dla emerytów i rencistów

Nowe kwoty przychodów dla emerytów i rencistówOd 1 marca zmieniają się kwoty przychodów, jakie może osiągnąć pracujący emeryt i rencista.

Wysokość kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów:

Kwoty równe 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 2 953, 30 zł

Kwoty równe 130% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego – 5 484,60 zł

Osiągnięcie przychodu nie przekraczającego kwoty 2 953,30 zł nie powoduje zmniejszenia emerytur i rent. Jeśli osiągniesz przychód przekraczający kwotę 5 484,60 zł to emerytura czy renta ulegnie zawieszeniu.

Kwoty maksymalnego zmniejszenia

W przypadku gdy przychód osiągany przez świadczeniobiorcę przekroczy 70% przeciętnego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130% przeciętnego wynagrodzenia - emerytura, renta z tytułu niezdolności do pracy oraz renta rodzinna dla jednej osoby ulegną zmniejszeniu o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia (ustalaną przy kolejnych waloryzacjach), tj.: od 1 marca 2017 r.:
- 565,53 zł - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
- 424,18 zł - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
- 480,73 zł - renta rodzinna dla jednej osoby

Nie zmniejsza się ani nie zawiesza w razie osiągania przychodu następujących świadczeń:
- rent inwalidy wojennego i rent rodzinnych po tym inwalidzie,
- rent inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tym inwalidzie, jeśli jego śmierć pozostaje w związku ze służbą wojskową.

Zawieszeniu ani zmniejszeniu bez względu na wysokość osiąganego przychodu nie podlegają emerytury osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny, ustalany indywidualnie w zależności od płci i daty urodzenia ubezpieczonego. Nie dotyczy to jednak tych osób, których emerytura została zawieszona w związku z kontynuowaniem zatrudnienia w ramach stosunku pracy, podjętego przed jej nabyciem.

Dorabiałeś do emerytury? Poinformuj o tym ZUS.

Dorabiałeś do emerytury? Poinformuj o tym ZUS.Dorabiałeś w ubiegłym roku do wcześniejszej emerytury lub do renty? Zostało kilka dni na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach.

Do 28 lutego trzeba dostarczyć do ZUS zaświadczenie o dodatkowych przychodach osiągniętych
w ubiegłym roku. Dokumenty wystawiają zakłady pracy, a w przypadku prowadzenia własnej działalności emeryt lub rencista składa oświadczenie. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury oraz renciści powinni pamiętać w ograniczeniach w dorabianiu. Jeśli przekroczą limit dodatkowych przychodów, ZUS może:
- w niektórych przypadkach zarówno zawiesić prawo do emerytury lub renty, jak również zmniejszyć świadczenia przysługujące uprawnionym z tego tytułu.
- zmniejszenie świadczenia następuje po przekroczeniu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia

po przekroczeniu 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, świadczenie za dany miesiąc nie przysługuje

Na zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości wpływa przychód osiągany z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Za działalność podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym - popularnie określaną jako dodatkowa praca zarobkowa - uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Na zawieszenie lub zmniejszenie świadczeń wpływa także przychód uzyskany z tytułu pełnienia służby w tzw. służbach mundurowych (Policja, Straż Pożarna itd.).  Począwszy od 1 stycznia
2015 r. na zawieszenie lub zmniejszenie emerytalno-rentowych wpływa także przychód osiągany przez osoby będące członkami rad nadzorczych wynagradzanymi z tytułu pełnienia tej funkcji.

Kto może dorabiać bez ograniczeń ?

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny i niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową, oraz renty rodzinne przysługujące po uprawnionych do tych świadczeń.
Te osoby nie muszą informować ZUS o osiągniętych w 2016 roku przychodach, oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

Informacji do ZUS nie muszą także składać uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat  a zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (za wyjątkiem uczniów pobierających renty socjalne).

Prosto z ZUS, czyli prostszy język i formularze

Prosto z ZUS, czyli prostszy język i formularzeZakład Ubezpieczeń Społecznych upraszcza język oficjalnych pism kierowanych do swoich klientów. Mniej stron i rubryk będą miały także „zusowskie” formularze.

Specjalnie powołany w ZUS zespół przeanalizował  jakość języka używanego w kontaktach z klientami. We współpracy z ekspertami z Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego opracowano uniwersalne zasady komunikacji, do których stosować się będą wszyscy pracownicy ZUS.

- Akcja „Prosto z ZUS” powstała z myślą o klientach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zadanie wymaga dużego nakładu pracy, ponieważ przełożenie ustawowych zwrotów na przystępny język, bez utraty pierwotnego sensu jest niezwykle trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy. Wierzę, że końcowy rezultat akcji spotka się z pozytywnym przyjęciem ze strony naszych klientów – mówi Dorota Bieniasz, członek zarządu ZUS nadzorujący pion świadczeń i orzecznictwa.

Zgodnie z nowymi zasadami pisma nie mogą zawierać skomplikowanych określeń, zdania powinny być krótkie i proste, przepisy przedstawione w sposób zrozumiały, najlepiej ”własnymi słowami”. Pracy jest więc dużo, ale najważniejszy jest efekt – zadowolony klient.

Pierwsze zmiany można zauważyć  w konstrukcji formularzy obowiązujących w ZUS – podzielono je na jasne i czytelne sekcje, zmniejszono liczbę stron, zredukowano ilość wymaganych do wpisania danych, dodano prostą instrukcję wypełniania formularzy. Na bazie 60 dotychczasowych wniosków utworzono 40 nowych, tym samym ułatwiając właściwy wybór klientom ZUS.  

Efekt prac nad formularzami klienci mogą ocenić , odwiedzając jeden z trzech oddziałów wyznaczonych do pilotażu  – w Jaśle, Toruniu oraz w II Oddziale w Warszawie na ulicy Podskarbińskiej.

Klienci toruńskiego oddziału ZUS są zadowoleni z uproszczonych formularzy, które są bardziej czytelne i zrozumiałe. Z przeprowadzonych ankiet wśród studentów Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu wynika,  że studenci również pozytywnie oceniają zmiany w dokumentach-mówi Mirosława Kozłowska, naczelnik wydziału obsługi klientów i korespondencji w Toruniu.

Akcja „Prosto z ZUS” to także cykl szkoleń dla pracowników, które mają podnieść standard komunikacji z klientami. Zespół ekspertów zewnętrznych wyszkoli ponad stu konsultantów językowych, którzy będą odpowiedzialni m.in. za dalsze przeszkolenie załogi ZUS oraz nadzór nad wypracowanymi standardami prostego języka. Szkolenia potrwają do końca roku.

Współpracująca przy projekcie Pracownia Prostej Polszczyzny pracuje nad polskim standardem stylu plain language od 2010 r., gdy Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego przeprowadził pierwszą ekspertyzę komunikatywności tekstów o Funduszach Europejskich. Współpracowała (lub nadal współpracuje) nad upraszczaniem języka z wieloma instytucjami publicznymi i firmami. Dla Centralnego Ośrodka Informatyki realizowała na zlecenie KPRM inicjatywę Obywatel.gov.pl  (w której uczestniczy także ZUS).

Badania opinii publicznej prowadzone przez firmę Millward Brown wskazują, że wprowadzane przez ZUS zmiany zyskują aprobatę klientów. W badaniach doceniono w szczególności nową grafikę, redukcję liczby informacji do wypełnienia, proste komunikaty i zrozumiały język, jakim operują nowe wnioski.

Gorąca linia redakcji: 535 767 011

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.