• Powiat włocławski
  • Powiat inowrocławski
  • Powiat radziejowski
  • Powiat aleksandrowski
  • Powiat mogileński
  • Powiat lipnowski

Powiat włocławski

Włocławek > Motocyklista nie miał szans z ciężkim SUV-em

Włocławek > Motocyklista nie miał szans z ciężkim SUV-emDziś rano na ulicy Zbiegniewskiej we Włocławku doszło do tragicznego wypadku. W zderzeniu z SUV-em Volvo zginął 64-letni motocyklista.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta kierująca Volvo podczas wyjeżdżania z osiedlowej uliczki nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu motocykliście i doprowadziła do zderzenia. Mimo prowadzonej reanimacji mężczyzna zmarł na miejscu. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

To niestety nie jedyny tragiczny wypadek w Regionie. Przed południem na drodze wojewódzkiej 267 w Kościelnej Wsi (gm. Osięciny) doszło do potrącenia rowerzystki. Póki co nie znamy szczegółów, wiadomo jedynie że autem kierował 63-letni mężczyzna, ofiarą była natomiast 78-letnia kobieta. Droga przez kilka godzin była zablokowana, także i w tym przypadku trwa dochodzenie.

Źródło: KW PSP Toruń

Włocławek > Chaos w służbie zdrowia – gdzie w nocy do lekarza?

Włocławek > Chaos w służbie zdrowia – gdzie w nocy do lekarza?Zmiany w systemie opieki zdrowotnej sprawiły, że nocną, weekendową i świąteczną opieką medyczną dla mieszkańców Włocławka i okolic od października musi zająć się włocławski szpital. Niestety placówka nie jest zupełnie do tego przygotowana.

Od 1 października nocną, weekendową i świąteczną opiekę medyczną sprawować mają w całej Polsce szpitale należące do sieci szpitali. Do tej pory Włocławianie oraz mieszkańcy powiatu pomocy medycznej poza godzinami przyjęć lokalnych przychodni szukali w przychodni MZOZ na Kilińskiego we Włocławku. Mimo krążących różnych opinii o jakości usług w przychodni trzeba przyznać, że system działał całkiem sprawnie. Teraz wszyscy ci pacjenci, a bywało ich nie raz ponad 100 dziennie będą musieli zgłaszać się do szpitala. Tam niestety nie ma póki co przychodni, brakuje nie tylko miejsca ale przede wszystkim lekarzy, którzy mieliby się zajmować pacjentami.

Przepisy są jednak nieubłagalne, MZOZ zakończy przyjmowanie pacjentów, szpital musi ich zacząć przyjmować. Teoretycznie jest możliwość, by szpital zlecał przyjmowanie pacjentów innemu podmiotowi, ale nic nie wiadomo o jakichkolwiek rozmowach w tej sprawie.

Jedyne co jest pewne, to fakt, że od października czeka nas chaos i przynajmniej przez jakiś czas pogorszenie nocnej i weekendowej opieki zdrowotnej. Jak zwykle ryzyko i koszty poniesie zwykły pacjent…

Lubraniec > Rozbił dwa auta i uciekł z miejsca zdarzenia

Dziś rano doszło do bardzo dramatycznego zdarzenia u zbiegu ulic Sienkiewicza i Radziejowskiej w Lubrańcu. Kierowca Opla Vectry z ogromną prędkością praktycznie nie hamując uderzył w zaparkowane obok ulicy auto niszcząc je całkowicie. Sam wyszedł bez szwanku ale nie zamierzał czekać na przyjazd policji, zwyczajnie wyszedł z auta i sobie poszedł.

Wspomniana Vectra jest dobrze znana mieszkańcom okolicy, jej kierowca również, przede wszystkim z szaleńczej jazdy. W tym przypadku zdecydowanie miał więcej szczęścia niż rozumu, sądząc po zniszczeniach zaparkowanej przy drodze Hondy prędkość musiała być ogromna. Małe auto zostało praktycznie zmienione w kłębek złomu, sama Vectra wylądowała na boku w sąsiednim ogródku. Gdyby nie było tam Hondy zapewne Vectra wbiłaby się w dom, pewnie wszystko skończyłoby się bardzo tragicznie.

Z relacji świadków wynika, że kierowca tego auta jeździ bez prawa jazdy za nic mając przepisy, zdrowy rozsądek oraz bezpieczeństwo swoje i innych. Czy to zdarzenie coś zmieni?

Zdjęcia z wypadku opublikowała facebook’owa strona Miasteczko Kochane.

Kłóbka > Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyni

Kłóbka > Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyniMuzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza na ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Dobra gospodyni ma zawsze pełno w skrzyni”, który odbędzie się w dniu 10 września (niedziela), w godz. 15.00-18.00, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

Celem spotkania będzie pokazanie tradycyjnych prac domowych i gospodarskich związanych ze zbiorem płodów rolnych, ich przechowywaniem i przetwórstwem na zimę. Widowiska „Kiszenie kapusty” w wykonaniu Zespołu Ludowego „Kujawioki od Dobrego” z Dobrego oraz „Bogactwa jesieni” przygotowane przez Zespół Obrzędowy „Lubominianki” z gminy Boniewo opowiedzą o sposobach kiszenia kapusty, wykopkach, przechowywaniu ziemniaków, przetwórstwie owoców i warzyw.

Na terenie skansenu odbywać się będą pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, wypieku podpłomyków, ustawiania do pracy wiatraka „koźlaka”, czyszczenia i obróbki zboża oraz produkcji oleju. Dzieci wezmą udział w warsztatach wyrobu podpłomyków, plecionkarskich oraz druku wzorów z kapusty za pomocą drewnianego stempla.

Spotkaniu towarzyszyć będą występy Zespołu Pieśni Ludowej „Pakościanie” z Pakości, Zespołu Integracyjnego „Promienne Słoneczka” z Kłodawy oraz Grupy Dziecięcej Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa.  

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą już od godziny 13.00 kramy z haftami, rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, plecionkarskimi, garncarskimi, obrazami, biżuterią, ozdobami ze słomy, bibuły, masy solnej oraz ze swojskim jadłem przygotowanym m.in. przez Koła Gospodyń Wiejskich.

Wstęp na imprezę w cenie biletu:
Normalny – 10 zł
Ulgowy – 6 zł
Rodzinny – 25 zł
Dzieci do lat 7 – wstęp wolny

Włocławek > Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach MZKiD

Włocławek > Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach MZKiDW dniu 7 września br., o godzinie 12.00, w gmachu Zbiorów Sztuki Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku przy ul. Zamczej 10/12 odbędzie się otwarcie wystawy „Pięć wieków konwisarstwa. Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej”.

Wystawa prezentuje unikalną kolekcję wyrobów cynowych zgromadzoną przez konesera sztuki i dawnego rzemiosła artystycznego, p. Andrzeja Wójcika. Liczący blisko 400 obiektów zbiór naczyń i przedmiotów wykonanych na przestrzeni od XVI do XX w. był przekazywany przez kolekcjonera do włocławskiego muzeum od 1996 r. Ekspozycja jest pierwszą tak szeroką prezentacją arcydzieł konwisarzy, warsztatów i wytwórni europejskich oraz amerykańskich znajdujących się w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

Pokazane na wystawie misy, naczynia liturgiczne, lichtarze, kufle, wilkomy, dzbany i inne przedmioty pełniące niegdyś funkcje użytkowe prezentują nie tylko wysoki poziom wykonania, ale też nierzadko mistrzostwo w opracowaniu dekoracji i szeroki zakres form. Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach włocławskiego muzeum to prawdziwy skarb na skalę europejską, który w pełni zostanie pokazany na planowanej w przyszłości ekspozycji stałej.

Historia konwisarstwa, czyli wytwarzania przedmiotów ze stopu cyny, miedzi, ołowiu oraz innych metali, sięga wczesnego średniowiecza. Odlewane i cyzelowane przedmioty wykorzystywano jako elementy wyposażenia kościołów, zamków i zamożnych domów. Cyna była materiałem trwalszym od ceramiki, a jednocześnie stosunkowo podatnym na obróbkę, dzięki czemu z czasem powstało wiele ciekawych form użytkowych, jak np. konwie, szkandele i inne. Z tego właśnie materiału wykonywano nie tylko gładkie i proste naczynia stołowe, jak kubki, talerze czy misy, lecz także relikwiarze, monstrancje, kielichy mszalne, a także obudowy trumien. Największy rozkwit warsztatów konwisarskich zaobserwować można w XVII i XVIII w. zwłaszcza na terenach Europy Zachodniej. Duże zainteresowanie i zapotrzebowanie na naczynia cynowe w tym czasie było efektem nie tylko ich większej trwałości, ale też wynikało z potrzeby podkreślania za ich pomocą statusu społecznego. Nie każdy mógł pozwolić sobie na zakup wyrobów cynowych, a pojawiające się na płótnach mistrzów holenderskich ukazujących wnętrza domów artefakty świadczą o zamożności ich mieszkańców. Popularność cyny osłabła pod koniec XIX w., kiedy pojawiły się nowe stopy metali bez wykorzystania szkodliwego dla zdrowia ołowiu. Ostatecznie wyparta z użycia codziennego w XX w. cyna stała się przede wszystkim przedmiotem zainteresowania kolekcjonerów.

Podobnie, jak w przypadku szerokiego rozwoju i bogactwa warsztatów konwisarskich w Zachodniej Europie, tak też kolekcjonerstwo cynowych artefaktów stało się domeną Niemiec. W Polsce największe i najciekawsze kolekcje posiadają muzea w Słupsku, Krakowie, Gdańsku, Elblągu, Bielsku Białej oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Prezentację jednej z najciekawszych kolekcji ze zbiorów włocławskiego muzeum oglądać można będzie do 18 marca 2018 r. 

Włocławek > Autostradą pod prąd – myślał, że jedzie do Warszawy

Włocławek > Autostradą pod prąd – myślał, że jedzie do WarszawyW niedzielę rano kierowcy jadący autostradą A1 w kierunku Łodzi w okolicach Włocławka natknęli się na niecodzienny widok. Ich jezdnią na północ pod prąd pędziła Toyota.

O kierowcy jadącym pod prąd została powiadomiona policja, natychmiast we wskazane przez kierowców miejsce udali się policjanci z drogówki. W okolicach MOP w Machnaczu udało im się owego „buntownika” zatrzymać. Okazało się, że za kierownicą Toyoty siedział 82-letni mężczyzna, który był święcie przekonany, że jedzie prawidłowym pasem ruchu w kierunku Warszawy. O dziwo badanie alkomatem wykazało, że jest kompletnie trzeźwy… Mimo to, mężczyzna nie do końca zdawał sobie sprawę z tego co zrobił i jakie zagrożenie sprowadził na siebie i innych kierujących.

Za stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym policjanci pozbawili 82-latka prawa jazdy, a sprawę jego ukarania skierowali do sądu. Strach pomyśleć, gdyby ten sam wyczyn mężczyzna powtórzył powiedzmy w niedzielne popołudnie, gdy ruch z Gdańska na południe polski jest znacznie większy niż w niedzielny poranek…

Źródło: KMP Włocławek

Choceń > Od jutra przeprowadzka UG do nowego gmachu

Choceń > Od jutra przeprowadzka UG do nowego gmachu Urząd Gminy w Choceniu będzie miał nową siedzibę, do tej pory funkcjonował w budynku po dawnej cukrowni, który współdzielił z mieszkańcami. Teraz przenosi się do budynku po dawnej szkole przy ulicy Sikorskiego. Ma być luźniej, wygodniej i nowocześniej.

Gmina Choceń od zawsze miała problem z budynkiem dla swoich urzędników, tym razem jednak jest szansa na dobrą lokalizację. Od lat mówiło się o zamiarze wybudowania nowego gmachu, ale jak zwykle na przeszkodzie stał budżet gminy. Teraz zapadła decyzja by wykorzystać budynek po szkole podstawowej. Przez wakacje trwały prace remontowe, przystosowywano sale szkolne na pomieszczenia biurowe, wykonano nowe instalacje, przebudowano kilka pomieszczeń – ma być przestronnie, nowocześnie i wygodnie zarówno dla urzędników jak i petentów.

Przeprowadzka rozpoczyna się w piątek, więc wójt gminy Roman Nowakowski apeluje o wyrozumiałość do mieszkańców gminy i prosi o załatwianie spraw dopiero po niedzieli. Planowo urzędnicy mają już w poniedziałek być gotowi do przyjmowania interesantów – czeka ich więc pracowity weekend. Oficjalne otwarcie nowego gmachu urzędu gminy ma nastąpić we wtorek 5 września o godzinie 16:00, na które zaproszeni są wszyscy mieszkańcy gminy Choceń.

Źródło: UG Choceń

Włocławek > Policjant kazał mu wyrzucić pieniądze w krzaki…

Włocławek > Policjant kazał mu wyrzucić pieniądze w krzaki…We wtorek do pewnego mieszkańca Włocławka zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta, który rozpracowuję grupę hakerów opróżniających konta bankowe nieświadomym ofiarom. Zaproponował swojemu rozmówcy możliwość ocalenia oszczędności przed kradzieżą.

Podobne telefony odebrały jeszcze przynajmniej trzy osoby (tyle zgłosiło się na policję), każda z rozmów przebiegała podobnie – rzekomy policjant miał oferować ocalenie oszczędności, przy okazji także schwytanie szajki złodziei. W trzech przypadkach skończyło się tylko na rozmowach, ale jeden z mężczyzn prawie padł ofiarą oszustów. 78-latek udał się do banku, skąd podjął kilkadziesiąt tysięcy złotych celem przekazania ich dzwoniącemu „policjantowi”. Mężczyznę zdziwiło jednak, że rozmówca każe mu pieniądze wrzucić w krzaki, więc postanowił tego nie robić. O wszystkim dzień później opowiedział synowi, który doradził mu zgłoszenie sprawy na policję.

Sprawa niestety jak wiele podobny pewnie skończy się niewykryciem sprawców, bo pozostawiają po sobie niewiele śladów. Tym razem oszuści obeszli się smakiem, choć nie wiadomo, czy ktoś czasem nie dał się nabrać na podobną historię, ale jeszcze nie zgłosił się na policję. Czasem ofiary oszustów nie robią tego ze wstydu, wolą przełknąć finansową stratę niż przyznać się do aż takiej naiwności. Także dzięki temu oszuści pozostają bezkarni.

Źródło: KMP Włocławek

Gorąca linia redakcji: 535 767 011

mail: redakcja@info-kujawy.pl

Informacja o ciasteczkach

Ta strona używa plików cookies w celu zapewnienia właściwej realizacji usług. Żadne dane użytkownika nie są gromadzone w innych celach niż statystyczne oraz funkcjonalne. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację plików cookies, ustawienia cookies można zmienić w preferencjach przeglądarki.